Manikür ve Pedikür

Güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olmak için bakımımıza dikkat ediyor, sağlıklı bir yaşam için egzersiz, diyet ve kişisel bakım gibi birçok yönteme başvuruyoruz. Bu bakımların en önemlilerinden biri de elbette sıklıkla yaptığımız Manikür ve Pedikür (el-ayak bakımı) uygulamasıdır. Peki sağlıklı bir manikür ve pedikür işlemlerine ne dersiniz?

Manikür ve pedikür, el ve ayaklarımızın daha sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olması için uygulanan kozmetik bir uygulamadır. Bu sayfamızda manikür ve pedikür nedir, nasıl yapılır, faydaları nelerdir ve manikür modelleri nelerdir gibi sorulara cevap vererek manikür pedikür uygulamadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini paylaşacağız.

Manikür ve pedikür (Manikür ve Pedikür) el, ayak ve tırnaklarımızın sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olması için periyodik olarak yaptırdığımız profesyonel bir uygulamadır. Manikür ile el tırnaklarımıza bakım yapılırken; pedikür ile de ayak ve el tırnaklarının sağlıklı ve güzel bir görünüme sahip olması için gerekli özen gösterilir.

Manikür binlerce yıl öncesine dayanan bir uygulama olup, ilk olarak Hindistan’da geleneksel yöntemlerin kullanılmasıyla başlamış, daha sonra bakımına düşkün Çin imparatoriçelerinin tırnaklarına verdiği önem sayesinde gelişmeye devam etmiştir. (Manikür ve Pedikür)

Özellikle son dönemlerde el ve ayak sağlığına gösterilen özenin her geçen gün arttığı gözlemleniyor. Sağlıklı yaşam, güzellik, görsellik ya da düzenli, bakımlı bir birey anlayışından doğan ihtiyaçla birlikte manikür pedikür neden tercih ediliyor? Sorusunun cevabı verilmektedir. Kişinin sağlığı, güzelliği ve estetiği açısından yapılan bir bakım işlemi olduğunu net bir şekilde ifade etmek mümkündür. Bunları farklı sistemler olarak düşünmek gerekir.

Bahsedildiği üzere el ve tırnak bakımı ile ayak ve tırnak bakımı sizlere sunulacaktır.

Pedikür nedir?

Pedikür nedir? Pedikür, foot (ped) ve cure (tedavi) kelimelerinden türetilmiştir. Elde edilen bulgulara göre pedikür ilk olarak Mısır’da Firavun’un hizmetkarları tarafından uygulanmıştır.

Pedikür nedir? Pedikür, ölü eti temizleyen, sertleşmiş ayak parmaklarınızı ve cildinizi yumuşatan ve ayak tırnaklarınızı tedavi eden bir bakımdır. İyi bir ayak bakımı çok iyi hissettirir, ancak pedikür uygulaması cila türünden masaja kadar değişebilir. Bu nedenle doğru pedikür merkezini bulmak önemlidir.

Pedikürden ne beklenir?

Pedikür ayak bakımınız için harika bir uygulama!

  • Ayak problemleriniz varsa düzenli pedikür tedaviye destek olabilir. Böylece tedavi süreciniz kısalabilir.
  • Pedikür duruşunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir; bakımlı, sağlıklı ayaklarla doğal olarak daha rahat yürürsünüz.
  • Diğer bakımlarla birleştirildiğinde sizi rahatlatabilir. Pedikür uzmanınız birkaç yumuşatıcı ve yatıştırıcı kremle ayaklarınıza masaj yaptığında kendinizi tüy gibi hissedersiniz!

Özellikle yaz aylarında sürekli çorap ve ayakkabı kullanımı nedeniyle hava almakta zorlanan ayaklarımız hem sağlıklı açıdan hem de görünüm açısından pedikür uygulamasına ihtiyaç duyuyor.

Manikür ve pedikür nasıl yapılır?

Sistemin uygulanması yani manikür pedikür nasıl yapılmalıdır? Sorusunun cevabı basittir. Genel bir ifade kullanmak, manikür üzerinden örnek vermek ya da konuya açıklık getirmek gerektiği durumlarda. Uygulanan işlemleri şu şekilde açıklayabiliriz. Mevcut derinin pürüzsüzleştirilmesi işlemi gerçekleştirilecektir. Görünen tırnak derisi bölgeye geri itilecektir. Görünen tırnak diplerindeki ölü deri tamamen temizlenecektir. Mevcut tırnaklar üzerinde törpüleme işlemi yapılacak ya da mevcut tırnaklar üzerinde şekillendirme işlemi yapılacaktır.

Parlatma ve cilalama ile oje sürme olarak belirtilen işlemler yapılacaktır. Bazı güzellik merkezleri tarafından el masajı gibi bir sistemin de buna dahil edildiği görülmektedir. Konsept olarak pedikür nasıl yapılır? Sorusu gündeme geldiğinde de aynı uygulamalardan bahsedilebilir. Yine cildin, ayak derisinin yumuşatılması ve ayaktaki mevcut tırnak derisinin tekrar bölgeye itilmesi ve tırnak diplerinin temizlenmesi işlemin temel adımlarıdır. Elbette tırnakların törpülenmesi, tırnaklara şekil verilmesi, tırnakların parlatılması, cilalanması ya da oje sürülmesi ve kombine bir ayak masajı uygulanması da söz konusu olacaktır.

Profesyonel bir pedikür ve manikür neleri içerir?

Bir güzellik merkezi seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli konu gerekli olan hijyen koşulları olacaktır. Hijyen şartları kullanılan aletlerden başlayacaktır. Törpüleme, kesme, şekillendirme gibi her türlü aletin steril ortamlarda olması sağlanmalıdır. Ayrıca her birey üzerinde kullanıldıktan sonra bu tip tüm aletlerin gerekli makineler veya kimyasallar ile dezenfekte edilmesi gerektiğini unutmamalısınız.

Yukarıda bahsedilen işlemleri bireysel ve kişisel olarak basit bir şekilde yapmak mümkündür. Fakat genel anlamda manikür pedikürü kimler yapabilir? Sorunuzun cevabı sertifikalı işletmeler veya güzellik merkezleri tarafından verilecektir. Bireysel olarak tırnaklarınızın derisini geriye itmek, tırnak diplerindeki ölü deriyi temizlemeye çalışmak, törpülemek ya da şekil vermek, oje sürmek gibi işlemleri yapabilirsiniz. (Manikür ve Pedikür)

Ancak bir güzellik merkezinden veya profesyonel bir yerden hizmet almanız durumunda.

Profesyonel hizmet alarak mevcut yaralanmalar veya mevcut iltihaplanmalar veya mevcut mikroplar gibi olası sağlık sorunlarının önüne geçmiş ve olası hataları ortadan kaldırmış olursunuz.

Bu konuda gerekli tavsiyeleri alacağınız yer ise tahmin edebileceğiniz gibi hizmet aldığınız yerler, güzellik merkezleri olacaktır. Ancak bildiğiniz ya da tahmin ettiğiniz gibi manikür pedikür uygulamasında ömür boyu yaptırdığınız işlem sonrasında tırnakların şeklinin değişmesi, tırnakların uzaması, tırnakların parlaklığını kaybetmesi, tırnak kökünden tırnağa doğru derinin geri gelmesi gibi durumları gözlemleyebilirsiniz.

Bu işlemi yaptırmak size gerçekten fayda sağlar mı? Manikür pedikür yaptırmanın sağlık açısından faydaları var mı? Kan dolaşımının arttığı gözlemlenmektedir. Stresin azaldığı gözlemlenir. Pürüzsüz bir cilt ve pürüzsüz tırnaklar elde edilir. En önemlisi tırnaklarınızın sağlıklı olmasıdır. (Manikür ve Pedikür)