Spa

Spa terimi geniş bir hizmet ve deneyim yelpazesini kapsamaktadır ve küçük bir yüz ve masaj anlamından geniş şımartıcı destinasyonlara kadar aslında çok geniş anlamlara gelebilir. Spa kelimesi ilk olarak doğal olarak oluşan Kaplıcaları tanımlamak için antik Yunanistan ve Roma dönemlerine kadar kullanılmıştır. Bu banyo ve rahatlama yerlerinin sağlık ve esenliğe fayda sağladığına inanılıyordu ve bu anlamda bugüne kadar pek bir şey değişmedi. Kaplıcalar lüks cennetler anlamını oluşturmaya devam etmektedir.

Spa birçok alanda gelişmeye ve çeşitlenmeye devam etti. Günlük spa uygulamaları. Bu spa, diğerlerinden daha az şımartıcı olduğu anlamına gelmiyor. Çoğunlukla yüz bakımı, masaj ve bazen diğer tedaviler sunan, aynı zamanda sık sık ağda, manikür ve pedikür gibi salon hizmetleri sunar. Günlük spa uygulamaları, şehir merkezlerinde ve yerleşim bölgelerinde bulacağınız hizmetlerdir ve yerel müşterilere kısa ama onarıcı tedaviler ve sıklık ile tekrarlanan randevular sunar. Çoğu durumda, 30 dakikadan iki veya üç saate kadar uzayabilen hizmetlerdir.

Otel spa uygulamaları. Otel Kaplıcaları, adından da anlaşılacağı gibi, birçok lüks otelde bulunabilir. Sunulan hizmetler, otel misafirlerine ve genellikle halka hizmet sunan üst düzey gün spalarına oldukça benzer olabilir. Tesisler, ortalama günlük spadan daha kapsamlı olabilir; havuzlar ve termal süitler, spanın içinde veya otelin eğlence merkezinin bir parçası olarak kullanılabilir. Spa Otelleri giderek daha popüler hale geliyor.

Hedef, Termal Kaplıcalar, bir otel hizmeti olarak görülmez, Spa’nın bir parçası olarak konaklama imkânı sunan otel Kaplıcalarına bir adım daha uzaklıktadır. Bu, odalar, yemekler ve aktiviteler boyunca sakin ve rahatlama atmosferinin nüfuz etmesini sağlayan yuvarlak bir spa deneyimi yaratır. Konuklar genellikle bornozlar ve terliklerle bahçede yürürken, rahatlamak ya da sağlık için bir destek olarak ziyaret ederler. Sadece spa uygulamaları hakkında değil, aynı zamanda birçok hedef kaplıcada sunulan yoga, pilates ve meditasyonu da bulacaksınız.

Medikal spa uygulamaları.  Tıbbi Kaplıcalar geleneksel spa uygulamalarından ziyade kozmetik sunmaktadır. Sunulan prosedürlerin niteliğine bağlı olarak, tıbbi kaplıcalar kalifiye bir pratisyen hekim tarafından çalıştırılmalı veya en azından denetlenmelidir. Kimyasal peeling, mikrodermabrazyon, lazer tedavileri ve benzerleri hizmetlerin yanı sıra bazıları botoks ve kollajen enjeksiyonları ve diğer minimal geliştirmeler sunacak kadar ileri düzeyde hizmetler sunabilir.